« Studeni 2020 »

Dan škole
Autor: Jelena Cvrković, 17. 3. 2020.

"Svi smo ga voljeli i svi se s njime dičili; gdje god je što u društvenom životu naše kolonije zapelo, sve je on znao lijepo poravnati i izgladiti; a pritom nije bilo s njegove strane kakova hvastanja i sebičnosti, nije se on u takim prilikama uzvisivao a nas ostale omalovažavao, nego je dobro shvaćao, da je to njegova sveta dužnost, da ga je narav svima svojstvima nadarila, da bude vođom..." Josip Kozarac; Donna Ines

Ivana Ćorić, prof.

Kada je Josip Kozarac opisivao lika svoje pripovijetke, kao da je opisivao sebe, a tada još nije mogao naslutiti kako će ga uspješnim književnikom smatrati nove generacije. I ove godine 18. ožujka obilježavamo obljetnicu rođenja Josipa Kozarca te ujedno i 259 rođendan naše škole.

Nažalost, rođendan ćemo proslaviti u drugačijim okolnostima, bez graje i smijeha učenika, no ipak s nadom u neka bolja i ljepša vremena. Najjednostavniju, ali i najljepšu čestitku od srca napisanu uvijek sroče djeca.

Ivana Ćorić, prof.

"Školo naša draga

na svemu ti hvala,

sve što danas znamo

ti si nam dala."

Učenici 6-ih razreda

ŠKOLA MOJA

U starim Vinkovcima škola je moja

Sve u njoj radi poput malog stroja!

Hodnicima djeca trče,

ali na satu ipak puno uče.

Redari dužnosti svoje obavljaju

premda se usput malo i zabavljaju.

Svaki đak peticu s veseljem prima

iako svakakvih ocjena u imeniku ima.

A učitelji pričaju - svaki o svojoj temi

kad mi to gradivo odgovaramo - nema mjesta tremi!

Ti si, draga školo, puno nama dala

mi smo djeca tvoja i zato ti hvala.

Lucija Rezo i Hana Brkić, 6. c

MOJA ŠKOLA

Sjećam se dana kada sam krenula u 1. razred. Mama i tata doveli su me pred školu i rekli: " Nina, ovo je tvoja nova škola i zove se Josipa Kozarca" . Gledala sam tu veliku zgradu koja skriva puno veselja, ljubavi, tuge, razumijevanja i učenja. Prolazili smo kroz velike hodnike koji su bili puni razigrane djece koja su veselo šetali njime. Škola Josipa Kozarca osnovana je 1761. god. - to je najstarija škola u Vinkovcima, a s radom je počela 1765. god. Učenici moje škole postižu velike uspjehe na raznim natjecanjima, od natjecanja iz znanja u raznim predmetima do sportskih natjecanja. Školska knjižnica mjesto je na kojemu se djeca ugodno druže, ali i uče o raznim zanimljivim sadržajima. Nastavnici moje škole trude se prenijeti svoje znanje, uče nas o mnogim stvarima, od lijepog ponašanja i izražavanja do raznih kultura ovoga velikog svijeta. Moja škola ima dušu jer njezini učenici čuvaju mnoge tajne iz hodnika o simpatijama i stvaraju divna prijateljstva. Volim svoju školu. Tu veliku žutu zgradu, koju sam prvi dan gledala s puno čuđenja, sada gledam s divljenjem i sretna sam što sam učenica svoje škole Josipa Kozarca.

Nina Marić, 6. c