« Studeni 2020 »

Autor: Mirjana Levanic, 4. 9. 2020.

Poštovani,

radi sigurnosti i zdravlja svih nas, a poštujući preporuke HZZJ i Modele i preporuke za rad u uvjetima povezanim s COVID-19 u šk. godini 2020./21. od MZO-a obavještavam vas o sljedećem:

• Početak nastave u novoj 2020./21. školskoj godini započinje 7. rujna 2020. po dvosmjenskom rasporedu, s napomenom da nastavni sat traje 40 min. Taj dan učenici dolaze na prva dva sata na kojima će ih dočekati razrednici. Učenici trebaju ponijeti torbe kako bi dobili besplatne udžbenike, a obavezna je preobuća i maska.
  • Osnovna škola Josipa Kozarca, Vinkovci radit će od ponedjeljka po “Modelu A”, što znači kako svi učenici dolaze u školu.
  • Obavezno pročitati “Modeli i preporuke za rad u uvjetima povezanima s COVID-19” (MZO), “Upute  za sprječavanje i suzbijanje  epidemije COVID-19 vezano za rad predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola školskoj godini 2020./2021.”.
  • Prvi dan nastave svi učenici imat će po dva sata razrednika na kojem će dobiti sve korisne informacije, besplatne udžbenike – ponijeti torbe; (roditelji trebaju potpisati primitak istih uz upoznavanje s “Naputkom o načinu uporabe, vraćanja i obnavljanja udžbenika i drugih obrazovnih materijala financiranih sredstvima iz državnog proračuna”.
  • Učenici dolaze u školske prostore s maskom na licu po različitom rasporedu te po ulasku u Školu  dezinficiraju obuću, peru ruke te ulaze u svoju učionicu. Nema velikog odmora, a u unaprijed označen toalet idu poslije dopuštenja učitelja.
  • Nastava počinje u 8 sati prijepodne, a u 13:15 poslijepodne. Ulazak u Školu je po sljedećem rasporedu:

Učenici od 1. do 4. razreda ulaze i izlaze u/iz škole na glavni ulaz iz Ulice hrvatskih žrtava, a učenici od 5. do 8. razreda ulaze s dvorišne strane.

• Prilikom ulaska u zgradu dezinficira se obuća, peru ruke te ulazi svatko u svoju učionicu.
  • Zabranjeno je zadržavanje po hodnicima, miješanje s učenicima drugih razrednih odjela, Zabranjeno je korištenje drugih sanitarnih čvorova (sve detaljnije naputke dobit će učenici od svojih razrednika prvog dana nastave)
  • Roditeljski sastanci mogu se održati u školskom dvorištu ili virtualno, jer je zabaranjen ulazak neovlaštenim osobama u Školu. Učitelji su dužni osigurati način daljnje virtualne komunikacije.
  • Grad Vinkovci je za svakog učenika Škole osigurao po dvije višekratne maske koje će učenicima podijeliti razrednici prvi dan  nastave. Molim roditelje neka prvi dan osiguraju učenicima maske.
  • U nekim učionicama zbog broja učenika i veličine prostora nije se mogao osigurati razmak od 1.5 m te će učenici i učitelji trebati nositi maske.
  • Nije dopušten ulaz u školu osim uz prethodnu najavu i to izričito u vrijeme kad nema učenika u školi.
  • Svi dogovori mogu se ostvariti putem elektroničke pošte i/ili telefonom.

Međutim, sve poduzete mjere nisu dovoljne bez suradnje roditelja. Vrlo je važno apelirati na odgovorno ponašanje učenika izvan škole, u obiteljskim i prijateljskim krugovima, kako bi se smanjila mogućnost prijenosa virusa unutar ustanove. Ravnatelj škole planira i izrađuje organizacijska rješenja prema trenutnim potrebama i kadrovskim mogućnostima (svi djelatnici, nastavno i nenastavno osoblje se u određenom trenutku mogu preraspodjeliti, uvažavajući sigurnosne protokole). Ravnatelj komunicira sa svim nadležnim službama i stožerom civilne zaštite.

· Za određene poslove iz djelokruga epidemioloških odgovornosti, ravnatelj daje ovlast stručnom suradniku pedagogu škole.

Pedagog škole prati i evidentira epidemiološku sliku u školi:

- kontaktira s roditeljima kod sumnje ili prijave zaraze

- evidentira učenike i/ili razredne odjele i učitelje u samoizolaciji i/ili pozitivnom obiteljskom anamnezom te s pozitivnim nalazom na SARS-CoV-2.

- surađuje s ambulantom školske medicine te Zavodom za javno zdravstvo – Služba za epidemiologiju

Osnovni postupci:

· Učenik ne dolazi u školu, ukoliko ima simptome zarazne bolesti, ima izrečenu mjeru samoizolacije, ili ima pozitivan nalaz na SARS-CoV-2.

· Roditelj ne dolazi u pratnji djeteta ako ima simptome, mjeru samoizolacije ili ima pozitivan nalaz na SARS-CoV-2.

Molimo sve učenice i učenike, te njihove roditelje neka se pridržavaju propisanih epidemioloških mjera radi sigurnosti učenika i djelatnika škole.

Puno uspjeha u novoj školskoj godini, uz želju da svi ostanemo zdravi!

Ravnatelj

Ivan Županić, prof.