« Travanj 2018 »

Koliko dnevno provodiš vremena na internetu?

BLAGO DANU KOJI POČNE MIRISIMA KRUHA

Blago danu koji počne mirisima kruha!
Ništa tako ne miriše, što god da se skuha.
Pekare nas tako mame od ranoga jutra.
Oduvijek je tako bilo, a bit će i sutra!

Svaki pekar pozna brašna različite vrste.
Od njega se prave čuda - da poližeš prste!
Kiflice od prhkog tijesta, pogače i pite,
mliječne ili voćne štruce, rezane na šnite.

Netko više voli krafne, netko štrukle slasne,
od najtanjih svježih kora bureke nemasne.
Po svemu se posut može šećera il' soli,
sezama il' origana, netko i to voli…

Pekari, k'o čarobnjaci, oduvijek se trude
othraniti tim umijećem i djecu i ljude.
Zato svatko neka čuje za pekarsko znanje
jer baš ono zaslužuje najveće priznanje!

Natali Šarić

Posjet prijestolnici EU – Bruxelles
Autor: Mirjana Levanic, 15. 12. 2017.

Na poziv hrvatske parlamentarke u Bruxellesu, gospođe Biljane Borzan, dio članova Hrvatskog  pedagoško-književnog zbora, Ogranak Vukovarsko – srijemske županije, među kojima su i Kata Piršljin, pedagoginja, Jelena Cvrković, knjižničarka i Ivan Županić, ravnatelj, posjetili su glavni grad Kraljevine Belgije i europski Parlament. Bruxelles je gotovo  već 60 godina prijestolnica Europske unije, te danas predstavlja političko i administrativno središte Europe.

Posjetili smo središte izvršne vlasti Europske komisije i Vijeća Europske unije, bili u velebnoj dvorani Parlamenta, obišli najvažnije dijelove grada, fotografirali se pored Manekena Pisa, jednog od simbola Bruxellesa. Lijepu dobrodošlicu poželjeli su nam naši europarlamentarci gđa. Biljana Borzan i g. Ivan Jakovčić. Posjet Parlamentariumu obogatio je naše znanje kroz povijest i glavna događanja koja su obilježila povijest Europe. Obogaćeni neprocjenjivim iskustvom, zahvaljujemo organizatorima ovog nezaboravnog studijskog putovanja.

Knjižničarka Jelena Cvrković, mag. bibl.

Hrvatski pedagoško-književni zbor (HPKZ) je strukovna udruga učitelja, pedagoga i prosvjetnih djelatnika utemeljena 1871. godine u Zagrebu. Među osnivačima isticao se Ivan Filipović, koji je bio i prvi predsjednik HPKZ-a, a s ponosom ističemo kako je bio učitelj i u našoj školi. Od osnutka, HPKZ je bio središte staleškog okupljanja hrvatskih učitelja i promicatelj narodnog prosvjećivanja.

Ogranak Vukovarsko-srijemske županije osnovan je 2001. godine i aktivno radi na promicanju pedagogijske teorije i odgojno-obrazovne prakse. Aktivnosti Ogranka ostvaruju se kroz različite društvene djelatnosti, kao što su: pedagoške tribine, savjetovanja i izdavačka djelatnost. Od 2004. godine izdaje časopis Vukovarsko-srijemski učitelj. Časopis izlazi jedanput godišnje, a objavljuje znanstvene i stručne članke, prikaze i osvrte koji se odnose na teoriju i praksu odgoja i obrazovanja, posebice s područja Vukovarsko-srijemske županije.

Neke od značajki ovog grada ostavile su na nas veliki dojam: multikulturalnost, organiziranost, moderno političko i administrativno središte Europske unije. Dio članova ovog studijskog putovanja bio je nazočan koncertu Klinaca s Ribnjaka koji se održao u Bronks – Theater for a young audience. Koncert koji je bio vrlo posjećen organizirali su svi naši europarlamentarci zajedno, a pozdravile su nas europarlamentarke Ivana Maletić i Biljana Borzan.