« Prosinac 2018 »

Posjet prijestolnici EU – Bruxelles
Autor: Mirjana Levanic, 15. 12. 2017.

Na poziv hrvatske parlamentarke u Bruxellesu, gospođe Biljane Borzan, dio članova Hrvatskog  pedagoško-književnog zbora, Ogranak Vukovarsko – srijemske županije, među kojima su i Kata Piršljin, pedagoginja, Jelena Cvrković, knjižničarka i Ivan Županić, ravnatelj, posjetili su glavni grad Kraljevine Belgije i europski Parlament. Bruxelles je gotovo  već 60 godina prijestolnica Europske unije, te danas predstavlja političko i administrativno središte Europe.

Posjetili smo središte izvršne vlasti Europske komisije i Vijeća Europske unije, bili u velebnoj dvorani Parlamenta, obišli najvažnije dijelove grada, fotografirali se pored Manekena Pisa, jednog od simbola Bruxellesa. Lijepu dobrodošlicu poželjeli su nam naši europarlamentarci gđa. Biljana Borzan i g. Ivan Jakovčić. Posjet Parlamentariumu obogatio je naše znanje kroz povijest i glavna događanja koja su obilježila povijest Europe. Obogaćeni neprocjenjivim iskustvom, zahvaljujemo organizatorima ovog nezaboravnog studijskog putovanja.

Knjižničarka Jelena Cvrković, mag. bibl.

Hrvatski pedagoško-književni zbor (HPKZ) je strukovna udruga učitelja, pedagoga i prosvjetnih djelatnika utemeljena 1871. godine u Zagrebu. Među osnivačima isticao se Ivan Filipović, koji je bio i prvi predsjednik HPKZ-a, a s ponosom ističemo kako je bio učitelj i u našoj školi. Od osnutka, HPKZ je bio središte staleškog okupljanja hrvatskih učitelja i promicatelj narodnog prosvjećivanja.

Ogranak Vukovarsko-srijemske županije osnovan je 2001. godine i aktivno radi na promicanju pedagogijske teorije i odgojno-obrazovne prakse. Aktivnosti Ogranka ostvaruju se kroz različite društvene djelatnosti, kao što su: pedagoške tribine, savjetovanja i izdavačka djelatnost. Od 2004. godine izdaje časopis Vukovarsko-srijemski učitelj. Časopis izlazi jedanput godišnje, a objavljuje znanstvene i stručne članke, prikaze i osvrte koji se odnose na teoriju i praksu odgoja i obrazovanja, posebice s područja Vukovarsko-srijemske županije.

Neke od značajki ovog grada ostavile su na nas veliki dojam: multikulturalnost, organiziranost, moderno političko i administrativno središte Europske unije. Dio članova ovog studijskog putovanja bio je nazočan koncertu Klinaca s Ribnjaka koji se održao u Bronks – Theater for a young audience. Koncert koji je bio vrlo posjećen organizirali su svi naši europarlamentarci zajedno, a pozdravile su nas europarlamentarke Ivana Maletić i Biljana Borzan.